សម្ដេចធិបតី Video Call ជួបសំណេះសំណាលផ្ទាល់ជាមួយពលរដ្ឋ ដែលទើបបញ្ចប់វិវាទដីធ្លីរ៉ាំរ៉ៃ​ជាង​២០ឆ្នាំ ​នៅភូមិទំនប់ក៥ សង្កាត់ប៉ោយប៉ែត ជាង១,៧០០គ្រួសារ ប្រកបដោយ​ភាពស្និទ្ធស្នាល​បំផុត
ដោយ៖ ម៉ម សុគន្ធ ​​ | ថ្ងៃអង្គារ ទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ទំព័រវីដេអូ ព័ត៌មានជាតិ 379
ប៉ោយប៉ែត៖ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៥ ជាប្រវត្តិសាស្ត្រថ្មី​ដ៏​មាន​តម្លៃ​បំផុត​លើ​ទឹក​ដី​ភូមិទំនប់ក៥ សង្កាត់ប៉ោយប៉ែត ក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បន្ទាប់​ពី​សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាន​ចាត់​ឱ្យ​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន នាយករងខុទ្ទកាល័យសម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុម​ការ​ងារ​រាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានក្រុងប៉ោយប៉ែត ដឹកនាំក្រុមការងារ ចុះដោះស្រាយ​សម្រប​សម្រួល​បញ្ចប់​វិវាទដីធ្លីរ៉ាំរ៉ៃជាង២០ឆ្នាំ ជូនប្រជាពលរដ្ឋជាង១,៧០០គ្រួសារ នៅចំណុចភូមិ​ទំនប់ក​៥ សង្កាត់ប៉ោយប៉ែត ក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
ក្នុងពិធីពិសានំបញ្ចុកសាមគ្គីសន្តិភាពជាមួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋជាង១,៧០០គ្រួសារនៅក្នុងបរិវេណវត្ត​ទំនប់ក៥ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន បានថ្លែងបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា សម្តេច​មហា​ប​វរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តែងតែគិតគូរ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ខ្ពស់​ជានិច្ចចំពោះសុខទុក្ខរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់រូប និងគ្រប់ទីកន្លែង ជា​ក់​ស្តែង​បង​ប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋនៅភូមិទំនប់ក៥ សង្កាត់ប៉ោយប៉ែត បានទទួលលទ្ធផលជាទីពេញចិត្ត ដោយ​បាន​បញ្ចប់​វិវាទដីធ្លីរ៉ាំរ៉ៃជាង២០ឆ្នាំកន្លងមកនេះទាំងស្រុង តាមការផ្តល់​អនុសាសន៍​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់​ខ្ពស់​របស់​សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឱ្យ​ឯក​ឧត្តម​បណ្ឌិត ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន ដឹកនាំសម្រប​សម្រួល​ដោះស្រាយ​បញ្ច​ប់​វិវាទ​រ៉ាំរ៉ៃ​ជាង​២០​ឆ្នាំជូ​នប​ងប្អូ​ន​ប្រជាពលរដ្ឋ តាមបែបឈ្នះឈ្នះ ។
នៅក្នុងឱកាសនោះ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានឆ្លៀតពេល​ដ៏​មាន​តម្លៃ​យ៉ាង​មមាញឹក បានហៅ ទូរសព្ទ Video Call មកជួបសំណេះសំណាល​ផ្ទាល់​ជាមួយ​លោក​យាយ​លោក​តា ពូមីង បងប្អូន ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលទើបបញ្ចប់​វិវាទ​រ៉ាំរ៉ៃ​ប្រកប​ដោយ​ភាព​ស្និទ្ធ​ស្នាល​បំផុត​ ដែលធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋកាន់តែរំភើបសប្បាយបំផុត។
ឆ្លើយ​តបនឹងមនោសញ្ចេតនានៃទឹកចិត្តសប្បុរសដ៏ថ្លៃថ្លាបំផុតរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលទើបបញ្ចប់វិវាទរ៉ាំរ៉ៃនៅភូមិទំនប់ក៥ បាន​សម្តែង​អារម្មណ៍​រី​ក​រាយ​ត្រេក​អរ​រហូត​ស្រក់​ទឹកភ្នែក​រលីង​រលោង​លាយ​ឡំ​នឹង​ស្នាម​ញញឹម​ប្រកប​ដោយ​ក្តី​រំភើបសប្បាយយ៉ាងក្រៃលែង។
ជាមួយគ្នានេះ បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ បាននាំយកទាំងមាន់ទា បន្លែ ផ្លៃឈើ ដូង ចេក ល្ហុង ខ្នុរ ជាដើម ដែលជាភោគផលពួកគាត់បាន ចិញ្ចឹម ដាំដុះ មើលថែតាមផ្ទះ មកគោរព​ផ្ញើ​ជូន​សម្តេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈឯកឧត្តម បណ្ឌិត ប៉ាន់ខែម ប៊ុនថន ទុកជាវត្ថុភ្ជាប់និស្ស័យកំដរដៃ បញ្ជាក់​អំពី​ចំណង​ទឹក​ចិ​ត្ត​គោរព​ស្រលាញ់ ដ៏ស្ម័គ្រស្មោះ និងការដឹងគុណចំពោះសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានេះ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈនេះ សម្ដេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្ដី បានផ្ញើសារ​អបអរសា​ទរ​ជា​មួយប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរស់នៅភូមិទំនប់ក៥ សង្កាត់ប៉ោយប៉ែត ក្រុងប៉ោយប៉ែតចំនួន ១៧១៧ គ្រួសារ ចំពោះការដោះស្រាយបញ្ចប់វិវាទរ៉ាំរ៉ៃជិត ២៥ ឆ្នាំ តាមរូបភាពឈ្នះ ឈ្នះ​ក្រៅ​ប្រពន្ធ័តុលាការ។ សម្ដេចធិបតី បាន កោតសរសើរ និង​អរគុណ​ចំពោះ​ក្រុម​ការងារ​ដឹក​នាំ​ដោយ​ឯកឧត្តម ប៉ាន់ ខែមប៊ុនថន រដ្ឋាបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និង​គ្រប់​បណ្តា​ភាគី​ពាក់​ព័ន្ធ​ទាំងអស់ដែលបានខិតខំស្វែងរកដំណោះស្រាយជូនប្រជាពលរដ្ឋ៕